Nové riešenie od SE Predaj postavené na LED technológii zlepšilo viditeľnosť a bezpečnosť, ale najmä znížilo spotrebu elektriny až o 50 %.

SE Predaj, dcérska spoločnosť Slovenských elektrární, nainštalovala inteligentné LED osvetlenie v areáli Kúpeľov Vyšné Ružbachy.

Je to ďalšia etapa zvyšovania energetickej efektívnosti kúpeľov, ktorá nadväzuje na úspešný projekt využitia odpadovej geotermálnej energie na vykurovanie a prípravu teplej vody v objektoch Švajčiarske domy, Balneoterapia a Grand Hotel Strand.

Lepšia viditeľnosť a vysoká úspora

Pôvodné osvetlenie areálu tvorilo 83 svietidiel, ktoré mali spotrebu viac ako 40 568 kWh za rok. Práve vysoká spotreba a nedostatočné osvetlenie boli hlavné dôvody na celkovú rekonštrukciu.

Nové riešenie od SE Predaj postavené na LED technológii zlepšilo viditeľnosť a bezpečnosť, ale najmä znížilo spotrebu elektriny až o 50 %. Nové osvetlenie areálu LED technológiou nahradilo staré výbojkové svetelné zdroje a svietidlá s kompaktnými žiarivkami. Odborníci z SE Predaj spravili celú rekonštrukciu na kľúč – od projektu cez výkopové práce, pokládky káblových vedení či montáže nových stožiarov a rozvádzačov.

Vďaka SE Predaj Kúpele Vyšné Ružbachy šetria až 80 % nákladov na nákup plynu a s novým vonkajším osvetlením minú na svietenie o 50 % menej elektrickej energie.

Ak uvažujete nad rekonštrukciu vonkajšieho alebo interiérového osvetlenia, či už v priemysle alebo inde, financovať ju môžete viacerými spôsobmi:

  • Formou EPC modelu – nepotrebujete žiadnu vstupnú investíciu a nová technológia sa spláca z dosiahnutých úspor. Úspory sú zmluvne garantované.
  • Formou zmluvy o dielo so splátkovým kalendárom – rekonštrukciou sa znížia náklady na energie a získané úspory pomôžu vykryť náklady na rekonštrukciu.
  • Formou zmluvy o dielo – platba po realizácii diela.

Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii osvetlenia:

  • Dôležitá je nielen kvalita svietidiel, ale aj ich záruka a spoľahlivý dodávateľ, ktorý zaručí v prípade potreby dostupnosť náhradných dielov.
  • Pri rekonštrukcii vonkajšieho alebo interiérového osvetlenia je nevyhnutné mať technicky odborného a overeného partnera so skúsenosťami, ktorý vie poskytnúť komplexné služby a nájde úspory aj na miestach, ktoré na prvý pohľad nemusia byť považované za významné.
  • Spoľahlivý partner zohľadňuje požiadavky zákazníka, svetelno-technické normy a charakter priestoru, ktorý má potenciál dodatočných úspor na základe riadenia a stmievania (napr. pomocou senzorov jasu alebo prezenčných senzorov).
  • Pri rekonštrukcii sa musí klásť dôraz aj na výber vhodnej LED technológie, ktorá je často kľúčová pre tvorbu ideálnej návratnosti projektu.

SE Predaj modernizuje aj sústavy verejného osvetlenia

Jedným z príkladov je modernizácia verejného osvetlenia v obci Jablonec.
Vďaka využitiu modelu EPC bolo možné financovať celý projekt z dosiahnutých úspor na spotrebe elektriny a úspor na údržbe.

Hlavným prínosom je výrazné zvýšenie úrovne osvetlenia verejných priestorov obce, čo má pozitívny vplyv na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky ako aj celkovej bezpečnosti v obci. Vďaka projektu obec s 1000 obyvateľmi ročne ušetrí vyše 17-tisíc kWh elektriny, čo znamená úsporu bezmála 5 000 eur.

 

Poznáte Kúpele Vyšné Ružbachy?

Kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú na hranici Tatranského národného parku a Pieninského národného parku na východných úpätiach Spišskej Magury v nadmorskej výške 620 m.n.m.
Spájajú sa tu dva unikátne prírodné liečivé faktory:

  • termálne pramene minerálnych vôd
  • priaznivé klimatické podmienky

Liečebno-rehabilitačný proces sa opiera o blahodárne účinky prírodnej liečivej vody z prameňa Izabela a prameňa Pri pošte VR2. Najvýdatnejším prameňom kúpeľov a aj jedným z najvýdatnejších uhličitých žriediel v Európe je prameň Izabela, ktorý dáva viac ako 20 litrov vody za sekundu. Prameň zásobuje prírodnou liečivou vodou vodoliečebné zariadenia a otvorené letné kúpalisko. Minerálna voda vyviera aj v ďalších 14 prameňoch. Mimoriadne atraktívne je v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy prírodné travertínové žriedlo Kráter, ktoré názov dostalo podľa svojho charakteristického tvaru. Jazierko obklopuje približne meter vysoký val travertínu.

Na výber tu máte z viac ako 40 procedúr, stravu a ubytovanie v 4-hviezdičkovom Grand hoteli Štrand, v 3-hviezdičkových hoteloch Travertín I a Travertín II a v Švajčiarskych domčekoch. V kúpeľnom areáli sa nachádzajú dva kryté bazény, wellness, jazdecký areál pre hipoterapiu, športoviská a v letnej sezóne vonkajšie otvorené bazény. Mimoriadne priaznivé liečebné klimatické podmienky v spojení s prírodnými liečivými vodami priaznivo pôsobia na celkovú revitalizáciu organizmu a zlepšenie zdravotného stavu klientov. V rámci kúpeľnej liečby sa kúpele zameriavajú hlavne na liečbu pohybového ústrojenstva, srdcovo-cievne ochorenia a choroby dýchacích ciest.

KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY, A.S.

M: info@ruzbachy.sk
T: +421 52 4266 111

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *