Ceny elektriny sa hýbu viac-menej v súlade s tzv. KPI vzorcom. Ide o vzťah medzi cenou elektriny a komoditami – uhlie, plyn a emisné povolenky. Ak rastie cena komodít, rastie aj cena elektriny. Graf ukazuje, že sú to práve povolenky, čo elektrinu ťahá výraznejšie nahor. Kým v decembri prelomili hranicu 30 eur, vo februári dokonca prvý raz v histórii zatvorili obchodovanie na burze s hodnotami nad 40 eur za tonu CO2.

Na forwardovom trhu (roky 2022 a 2023) treba hľadať príčinu rastu cien za MWh v stúpajúcej cene emisných povoleniek. Prečo ceny emisných povoleniek a plynu zrazu tak rastú? Odštartovalo to prijatie cieľa znížiť emisie v roku 2030 na 55 % hodnoty z roku 1990. K tomu sa pridalo nezvyčajne dlhé obdobie bez aukcií povoleniek a tiež spomínané studené vlny počasia. Na ne reagovali aj ceny uhlia a predovšetkým plynu. Najlepšie to ukazuje graf:


Ďalší vývoj je momentálne podľa našich analytikov veľmi náročné predpovedať. Na trhu by mala panovať neistota z viacerých dôvodov. Očakáva sa viacero dôležitých debát na Európskom fóre – diskutovať sa bude napríklad o znížení počtu voľne pridelených povoleniek do budúcich rokov, o tzv. uhlíkovom cle, ale aj o detailoch k dosiahnutiu 55 % cieľa…
Taktiež bolo ohlásené omeškanie voľného pridelenia povoleniek, takže spoločnosti nebudú presne vedieť na čom sú. Tieto správy by mali aj naďalej viesť k veľkému kolísaniu cien.
Konateľ a výkonný riaditeľ
M: +421 910 809 013
martin.kumpan@seas.sk