Stačí nám vaša predstava a požiadavky a o všetko ostatné sa postaráme my.
„Som presvedčený, že bez Slovenských elektrární by bolo pre Muller Textiles Slovakia veľmi ťažké realizovať takto rozsiahly projekt. Návratnosť investícií je veľmi dlhá, prípravné práce sú veľmi zložité najmä pokiaľ ide o povolenia. Vďaka našej ponuke implementujú ekologické riešenie bez obáv z byrokracie a bez zaťaženia svojho cash flow,“ vysvetlil Andrea Pancotti, Energy Services Manager pre Slovenské elektrárne.
Humenská firma Muller Textilles Slovakia patrí do nemeckej rodiny popredného výrobcu technických priestorových tkanín. Na Slovensku pôsobí od roku 2004 a v Prešovskom kraji patrí k najväčším platiteľom dane z príjmu, zamestnáva takmer 250 ľudí.
Jednoznačne kľúčovú rolu budú hrať naďalej obnoviteľné zdroje energie, hlavne na Slovensku bude ich potenciál rastu veľmi vysoký. Od roku 2019 je možné inštalovať fotovoltickú elektráreň ako Lokálny zdroj elektrickej energie do 500 kWp alebo max. výšky rezervovanej kapacity. Podľa toho, ktorá hodnota je nižšia, s tým že všetka vyrobená elektrina musí byť spotrebovaná v rámci vlastnej spotreby, teda v odbernom mieste.
Napríklad, výrobná firma, ktorá má počas roka dostatočne vysokú spotrebu elektriny, môže inštalovať na strechu svojej haly fotovoltickú elektráreň a tým pádom znížiť vlastnú spotrebu elektriny, resp. odber elektriny zo siete.
Medzi výzvy, s ktorými si vedia poradiť, patria:
- Lokálny zdroj elektriny je určite krokom vpred v rámci energetickej efektívnosti na Slovensku. Skutočný potenciál fotovoltických elektrární je však limitovaný, pretože neumožňuje dodávať nadbytočnú elektrinu do siete a tým pádom zarobiť na prebytkoch vyrobenej elektriny.
- Ďalšou bariérou je návratnosť samotnej fotovoltickej elektrárne, ktorá je približne 8-10 rokov, čo je pre väčšinu súkromných spoločností príliš dlhá doba.
- Administratívna náročnosť spustenia zdroja je tiež nezanedbateľnou prekážkou. Bežná súkromná firma nemá k dispozícii zamestnanca, ktorý by mohol mimo svojich štandardných povinností, dohliadať na spustenie samotného zdroja do prevádzky a prípadne riešiť aj ďalšie prevádzkové požiadavky, nielen z pohľadu technických ale aj legislatívnych voči štátnym orgánom ako Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a OKTE.
ako služba
Ak by sme chceli vysvetliť ako funguje produkt Fotovoltika ako služba, môžeme ho prirovnať k zmluve o leasingu automobilu, s tým rozdielom, že zákazník si prenajíma fotovoltický systém.
Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o. prevezmú všetku projektovú, stavebnú, prevádzkovú a finančnú záťaž projektu a zákazník platí iba mesačný poplatok.
Mesačný poplatok nastavujeme spoločne so zákazníkom tak, aby bol rovnaký alebo menší ako by bola hodnota dodanej elektriny zo siete.
ako služba
Batériový systém dokáže optimalizovať výrobu fotovoltickej elektrárne a zároveň dokáže vylepšiť odberový diagram spotreby zákazníka. Rovnako ako fotovoltické elektrárne, ponúkame aj batériový systém s rovnakým biznis modelom Batériový systém ako služba.
Vyplňte kontaktný formulár a my sa Vám ozveme.