Trh s energiami je pravidelne ovplyvňovaný mnohými faktormi, či už cenami komodít, predovšetkým plynu a emisných povoleniek, predpoveďou počasia, politickými rozhodnutiami alebo rôznymi medzinárodnými udalosťami, ako sú konflikty či krízy. Hodnotí trhový analytik zo Slovenských elektrární Jaroslav Maček.
Od začiatku roka trhom rezonovali udalosti ako zapojenie Iránu do konfliktov na blízkom východe alebo útoky na energetickú infraštruktúru na Ukrajine, ale aj krátkodobé problémy plynúce z dlhodobého smerovania energetiky v EÚ. V tomto článku zhrnieme, čo sa dialo na trhu za posledné štyri mesiace, aká je aktuálna situácia a čo môžeme očakávať do budúcna.
Situácia od 07/2024
1. Nárast cien a problémy počas leta
Na cenách dlhodobých kontraktov sme pozorovali nárast cien elektrickej energie v období od júla do septembra 2024. Rast sa zastavil až tesne pod cenou 110EUR/MWh.
- Vysoké ceny sme videli hlavne na krátkodobom trhu. Na denných trhoch ceny v niektorých hodinách večernej špičky prekračovali 500€/MWh na Slovensku a ešte horšia bola situácia u našich južných susedov. Tento fenomén nebol ničím ojedinelým a dá sa očakávať, že na podobné situácie si v najbližších rokoch bude treba zvyknúť. Jeho pôvod je štrukturálny a súvisí s aktuálnym smerovaním energetiky v EÚ spojenej so zmenou klímy:
- Teplotné maximá rastú a tým aj množstvo elektriny spotrebovanej na chladenie rastie z roka na rok. S vysokými teplotami prichádzajú aj dlhotrvajúce suchá, ktoré okrem iných problémov znamenajú aj nízku výrobu z vodných elektrární a problémy s chladením jadroviek. Kombinácia tepla a sucha tento rok vyeskalovala koncom augusta.
- Počas dňa je zvýšená spotreba vo veľkej miere pokrytá solárnou energiou, problém nastáva po západe slnka. V týchto hodinách je nutné v krátkom čase zapnúť na krátky čas flexibilnú výrobu
- Flexibilnej výroby je ale nedostatok. Vodné a plynové elektrárne momentálne nedokážu pokryť večernú špičku spotreby, na vietor sa spoliehať dlhodobo nedá, uholné elektrárne sa ďalej odstavujú, batériových riešení je zatiaľ veľmi málo. V spomínaných hodinách teda bolo často potrebné nabiehať aj zastarané tepelné elektrárne alebo dieselové generátory, ktorých vysoké náklady vyústili do rekordných spotových cien.
- Ku krátkodobým problémom na strane elektriny sa pridal aj nárast cien plynu, ktorý bol spôsobený útokom ukrajinských vojsk v ruskej oblasti. Dôsledkom bolo zníženie dodávok plynu cez Ukrajinu.
- Situáciu umocnili aj správy o odloženom spustení nových exportných kapacít LNG v USA s kapacitou produkcie 18m ton LNG za rok. Štart sa posunul o 6 mesiacov a spustenie výroby je naplánované až na koniec roku 2025.
2. Dočasné upokojenie situácie
Počas septembra a októbra sa trend vývoja cien elektriny zmenil a na trhu sme mohli sledovať pokles cien. Okrem stabilizovania počasia bol spôsobený aj uzavretím dohody medzi Azerbajdžanom a Ukrajinou ohľadne dodávok plynu Európe z Azerbajdžanu cez Ukrajinu. Dohoda bola dôležitá hlavne z dôvodu, že súčasná päťročná zmluva medzi Ruskom a Ukrajinou vyprší 31. decembra. Obe strany však neskôr potvrdili, že žiadny oficiálny dokument nebol podpísaný.
3. Opačné teplotné extrémy, Ruský vplyv
- Pokles cien sa zastavil koncom októbra, kedy ceny začali rásť v dôsledku neplánovaných odstávok na nórskych plynových ťažobných poliach.
- V posledných týždňoch boli ceny ovplyvnené nedostatkom produkcie z vetra v Nemecku aj na Balkáne v kombinácii so skorým začiatkom vykurovacej sezóny kvôli nízkym teplotám.
- Zo správ sa pridalo aj rozhodnutie arbitrážneho súdu, ktorý nariadil Gazpromu preplatiť škody OMV vo výške 230m EUR. Z tohto dôvodu sa dá očakávať, že tok plynu z Ruska do Európy sa koncom roka 2024 ešte zníži, prípadne sa úplne zastaví ešte skôr ako na konci roka.
Výhľad do budúcnosti
Geopolitická situácia vo svete zostáva naďalej veľmi nepredvídateľná. Trhy na každú informáciu reagujú veľmi citlivo a aj pomerne nevinné vyhlásenia môžu spôsobiť dramatický nárast cien elektriny. Situácia je v zásade už dlho rovnaká:
Na jednej strane máme postupné nárasty výrobných kapacít OZE a globálnych kapacít LNG ktoré pomalým spôsobom prispievajú k postupnej ceste von z energetickej krízy. K nim momentálne smutne prispieva aj zlá kondícia Európskej ekonomiky, ktorá spôsobuje pretrvávajúci pokles spotreby.
Na druhej strane je tu množstvo rizikových faktorov, o ktorých správy vedia vždy zmazať niekoľkotýždňový pokles cien za pár hodín, kedy ceny vystrelia naspäť nahor. K nim aj naďalej patrí:
- Prípadná eskalácia situácie na Ukrajine, ktorá môže viesť k úplnému prerušeniu tokov plynu do Európy z Ruska
- Vývoj konfliktu na blízkom východe, zablokovanie dodávok LNG
- Spomínané problémy na krátkodobom trhu a celkové smerovanie Európskej energetiky
- Naštartovanie ekonomiky, ktoré sa momentálne neočakáva, ale pôsobilo by ako akási brzda proti prudkému pádu cien (ak by ceny klesli, dopyt by vzrástol a ceny by sa zastabilizovali)
- Očakávaný budúci nedostatok emisných povoleniek.