Aktuálny vývoj cien elektriny

Aktuálny vývoj cien elektriny

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Po  extrémnom náraste pri ktorom boli vytvárané nové a nové rekordy vysokých cien prišiel pokles spôsobený šírením správ o riadení cien emisných povoleniek.

Vysoký tlak na politickej scéne Európskej únie, pritlačil Európsku komisiu k debatám o potrebe regulovania stropu cien tak emisných povoleniek ako aj cien energií všeobecne.

Táto správa začiatkom októbra vyvolala optimizmus na trhu a poslala ceny prudko dole. K tomu sa pridali aj vyhlásenia ruského prezidenta, ktorý dôrazne odmietal špekulácie o vytváraní tlaku na schválenie nového plynovodu Nordstream II cez obmedzovanie dodávok plynu.

Napriek všetkým sľubom o zvýšení dodávok plynu a zavádzaní akýchsi obmedzení obchodovania s emisnými povolenkami čo by spôsobilo zníženie vplyvu špekulatívneho obchodovania, sa ešte nič reálne nezmenilo.

Nezmenila sa ani vysoká cena na spotovom trhu vytváraná nedostatkom výroby z obnoviteľných zdrojov a  predpoveď chladného počasia, ktorá spôsobila zastavenie/ krach už niekoľkých spoločností dodávajúcich elektriku/ plyn.

Riziko nárastu cien a krachu ďalších dodávateľských firiem stále pretrváva.

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Igor Okruhlica

Špecialista nákupného portfólia

igor.okruhlica@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top