Cena za tonu CO2 je najvyššia v histórii

Cena za tonu CO2 je najvyššia v histórii

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Takmer ako cez kopírák. Podobná situácia, akú trh momentálne zažíva, tu bola začiatkom decembra. Ceny elektriny na roky 2022 a 2023 začiatkom februára opäť prudko narástli. Na európskej EEX burze sú o 10, resp. o 6 eur vyššie, než sa predpokladalo v prognózach. Hoci analytici odhad cien mierne podstrelili, nárast sa dá logicky vysvetliť situáciou z posledných mesiacov.

Ceny elektriny sa hýbu viac-menej v súlade s tzv. KPI vzorcom. Ide o vzťah medzi cenou elektriny a komoditami – uhlie, plyn a emisné povolenky. Ak rastie cena komodít, rastie aj cena elektriny. Graf ukazuje, že sú to práve povolenky, čo elektrinu ťahá výraznejšie nahor. Kým v decembri prelomili hranicu 30 eur, vo februári dokonca prvý raz v histórii zatvorili obchodovanie na burze s hodnotami nad 40 eur za tonu CO2.

Graf ukazuje, ako ceny komodít (červená čiara) ovplyvňujú cenu elektriny (modrá čiara) na rok 2022.

Prečo ceny povoleniek rastú?

Na krátkodobom trhu môžu za rast cien elektriny najmä nepriaznivé poveternostné podmienky v Nemecku, podpriemerné teploty a trvalé odstavenie významného množstva uhoľných zdrojov v Nemecku (až do 6GW inštalovanej kapacity), ktoré je dlhodobým exportérom do susedných krajín. Nedostatok elektriny u exportéra malo za následok problémy s vykrytím spotreby importérov a ceny končili vysoko v celej západnej Európe, hlavne vo Francúzsku a Španielsku

Na forwardovom trhu (roky 2022 a 2023) treba hľadať príčinu rastu cien za MWh v stúpajúcej cene emisných povoleniek. Prečo ceny emisných povoleniek a plynu zrazu tak rastú? Odštartovalo to prijatie cieľa znížiť emisie v roku 2030 na 55 % hodnoty z roku 1990. K tomu sa pridalo nezvyčajne dlhé obdobie bez aukcií povoleniek a tiež spomínané studené vlny počasia. Na ne reagovali aj ceny uhlia a predovšetkým plynu. Najlepšie to ukazuje graf:

Na grafe vidno, ako studené decembrové a januárové počasie zdvihlo ceny plynu.

Nečakane slabá výroba z veterných elektrární

Po reštarte povolenkových aukcií, na ktorých sa potvrdili vysoké ceny, bola na trhu vysoká aktivita v súvislosti so špekulatívnymi obchodmi. Zaujímavým faktorom boli tiež správy, že hedgeové fondy začali obchodovať s opciami na povolenky (EUA) s nákupnou cenou 100 eur za tonu. Šanca, že cena povoleniek môže vyšplhať na také astronomické sumy, povzbudila trh. Počas uplynulého týždňa sme nepozorovali žiadne zmeny prirodzených – fundamentálnych vplyvov a nárast spolu s dosiahnutím nových celkových maxím na úrovne okolo 40 eur za tonu pripisujeme potvrdeniu rastúcej trhovej nálady a špekulatívnym obchodom.

Graf zobrazuje rast cien emisných povoleniek, ktoré súvisí najmä s dobrou trhovou náladou, chladným počasím a špekulatívnymi obchodmi.

Aký bude ďalší vývoj?

Ďalší vývoj je momentálne podľa našich analytikov veľmi náročné predpovedať. Na trhu by mala panovať neistota z viacerých dôvodov. Očakáva sa viacero dôležitých debát na Európskom fóre – diskutovať sa bude napríklad o znížení počtu voľne pridelených povoleniek do budúcich rokov, o tzv. uhlíkovom cle, ale aj o detailoch k dosiahnutiu 55 % cieľa…

Taktiež bolo ohlásené omeškanie voľného pridelenia povoleniek, takže spoločnosti nebudú presne vedieť na čom sú. Tieto správy by mali aj naďalej viesť k veľkému kolísaniu cien.

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top