Elektrina na burze stojí takmer 88 EUR/MWh

Elektrina na burze stojí takmer 88 EUR/MWh

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Ceny elektriny stále netrafili strop a vyzerá to tak, že budú nejakú dobu naďalej stúpať. Môžu za to mimoriadne prázdne zásobníky plynu aj globálne dianie.

Od začiatku hospodárskeho oživenia po prvej vlne pandémie koronavírusu ubehlo už vyše roka. Ceny elektriny odvtedy s menšími výkyvmi prakticky stále rastú, megawatt-hodina elektriny s dodávkou v roku 2022  vo štvrtok 12. augusta dosiahla 87,66 EUR/MWh a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mal rast zastaviť.

Elektrina je drahá, ale mohla byť aj drahšia

Cena elektriny na Slovensku sa vďaka lepšiemu prístupu na maďarský trh doťahuje na ceny južných krajín, ktoré sú tradične oveľa vyššie. Od aprílového spustenia dvoch nových cezhraničných liniek do Maďarska sa znížil rozdiel v priemeroch cien elektriny na našom a maďarskom trhu viac než o polovicu. SK-HU spread, teda cezhraničný rozdiel v cenách elektriny kontrahovanej na ďalší rok, bol v období od januára 2020 do konca marca 2021 v priemere 2,10 EUR/MWh. Od 1. apríla do 5. augusta to bolo už len 1,02 EUR/MWh.

Za posledný týždeň sa však rozdiel znova zväčšil až na 2,80 EUR/MWh a ako roztvorené nožnice ho vidno aj v grafe.

„Momentálne sú ceny na celom Balkáne šialene vysoké z dôvodu extrémne vysokých teplôt a nízkej výroby z vetra. Napomáhajú tomu aj početné odstávky, či už tepelných zdrojov, ale aj prenosových liniek. Cena budúcoročnej dodávky je vždy ovplyvnená vývojom na spotovom trhu a keď si uvedomíme, že na spote je momentálne maďarská cena za megawatt-hodinu o 48 eur vyššia ako u nás, tak ten spread na rok 2022 nie je vôbec taký hrozný,“ vysvetľuje špecialista stratégie obchodovania. Súčasná neočakávaná situácia na Balkáne sa pravdepodobne do niekoľkých týždňov upokojí a v septembri očakávame značne nižší spread. To, že ceny neskorších produktov, napríklad na budúci rok, na to nezareagovali, potvrdzuje, že situácia je naozaj mimoriadna a dočasná. Čiže aj keď bol rozdiel spotových cien za uplynulých 7 dní viac ako 30 eur, priemer za celý tento rok ostáva menej ako 3 eurá a v hre je ešte jeden faktor – prekvapivo nízka cena elektriny z Poľska.

Po napojení na market coupling k nám prúdi lacná elektrina zo severských krajín, aj z prevažne uhlia spaľujúceho Poľska. Cena u severných susedov je za posledné týždne najnižšia v regióne, dokonca nižšia od nemeckej, a to napriek rastúcim cenám emisných povoleniek. Z Poľska k nám tak prichádza až 700 MW, čo spôsobuje naplnenie SK-HU linky. To je príčinou vysokého spreadu spotových cien. Poliakov netrápi vysoká cena emisných povoleniek iba kvôli štátnym dotáciám a sú teraz akýmsi samostatným izolovaným trhom. Bez štátnych dotácii by tam cena za MWh začínala niekde pri 100 eurách.

Globálne vplyvy

Povolenky sa už niekoľko mesiacov držia v rozmedzí od 50 do 57 eur za tonu. Pri vývoji ich cien sa očakávalo, ako trhy zareagujú na zverejnenie detailov balíka opatrení s názvom „Fit for 55“ k dosiahnutiu cieľa znížiť do roku 2030 emisie o 55 % oproti roku 1990. Zverejnenie nakoniec nemalo na cenu výraznejší efekt, pretože sa iba potvrdili informácie z dopredu uniknutých dokumentov o tom, aké opatrenia plánuje EU zaviesť.

Svoju rolu v raste cien elektriny zohráva aj fakt, že 
zásobníky plynu sú o 20 % prázdnejšie, ako by v tomto období mali byť. Navyše momentálne je ochota napĺňať ich veľmi nízka, a to hlavne z dôvodu extrémne vysokých cien. „September je mesiac s jednou z najnižších spotrieb plynu a elektriny, január naopak s najvyššou. Je preto prirodzené, že keď niekto v septembri nakúpi plyn, chce ho v januári predať so ziskom. Teraz je však situácia taká, že januárový predaj je lacnejší ako septembrová kúpa a obchodník by prerobil, čo sa odráža na nízkej ochote plniť zásobníky. V prípade studenej zimy je tu teda reálna hrozba ďalšieho prudkého nárastu cien,“ naznačil Igaz s tým, že momentálne je to práve plyn, ktorý má na cenu elektriny najsilnejší vplyv spoločne s emisnými povolenkami.

Zdieľajte

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top