Na Zbojníckej chate sme vybudovali ostrovný fotovoltaický a batériový systém. Tento ekologický projekt finančne podporil Nadačný fond Slovenských elektrární. Vďaka spolupráci s Klubom slovenských turistov a mnohých dobrovoľníkov zníži Zbojníčka emisie CO2 o 15,5 t ročne a nemusí si už elektrinu vyrábať výlučne pomocou dieselagregátu.
Pozrite si video o našom projekte
Prevádzka Zbojníckej chaty je energeticky náročná a keďže v nadmorskej výške temer 2.000 metrov nad morom nie je pripojená na elektrickú sieť, jediný spôsob ako získať elektrinu na svoju prevádzku, je si ju vyrobiť. Doteraz to robili iba pomocou dieselagregátu umiestneného za chatou. Hlučný motor rušil návštevníkov, obyvateľov chaty i zver v piatom stupni ochrany prírody Tatranského národného parku (TANAP). Chatu nájdete vo Veľkej Studenej doline, ohraničujú ju Slavkovský štít, Východná Vysoká, Svišťový štít, Javorový štít, Široká veža, Prostredný hrot a priľahlé hrebene. Zbojníčka, ako ju zvyknú nazývať, je otvorená celoročne a v nadmorskej výške 1960 metrov ju zásobujú najmä nosiči. Tí hrali dôležitú rolu aj v našom príbehu ekologizácie chaty pretože na miesto vynosili materiál potrebný na inštaláciu nového ostrovného fotovoltaického systému s batériovým úložiskom.
Zbojnícka chata po inštalácii fotovoltiky (2022).
V Tatrách nás už poznajú
Moderné vysokohorské chaty stále viac využívajú ekologické zdroje – najčastejšie volia fotovoltický ostrovný systém. Jeden takýto sme už v roku 2009 dodali na našu najvyššie položenú celosezónne otvorenú tatranskú chatu – Téryho chatu. Jeho výkon je 9 kW. Vďaka ostrovnej elektrárni si na Téryho chate už viac ako desať rokov môžeme dať v lete aj nanuk a skvelým bonusom ostrovnej elektrárne je tiež maják, do ktorého putuje prebytočná energia. Maják svieti turistom v zlom počasí. Téryho chata je totiž neslávne známa tým, že aj skúsených turistov môže v zlom počasí potrápiť a dokážu blúdiť doslova pár metrov od chaty. S novým majákom sa toto už našťastie nestáva.
Späť k Zbojníckej chate
S novým chatárom prišla aj vízia novej fotovoltaickej ostrovnej elektrárne – Miki Knižka má chatu od roku 2020 v nájme od vlastníkov, teda Klubu slovenských turistov a horolezeckého spolku JAMES.
Spravili sme obhliadku a začiatkom roka 2022 bola na stole projektová dokumentácia na ostrovný fotovoltický a batériový systém. „Súčasťou projektu bol aj statický posudok, pričom extra pozornosť sme venovali kotveniu a konštrukcii pre fotovoltický systém. Vo vysokohorskom prostredí chaty môžu zariadenie ohroziť a vážne poškodiť nápory silného vetra, snehu alebo námraza,“ približuje situáciu Jakub Perdík, projektový manažér SE-ES a koordinátor celého projektu. „Ďalším krokom bolo získanie všetkých potrebných odborných stanovísk ako napríklad stanovisko Okresného úradu v Prešove, odboru starostlivosti o životné prostredie a stanovisko Správy TANAP v Tatranskej Lomnici,“ dopĺňa Jakub.
Na pleciach nosičov
Fotovoltika na Zbojníckej chate: Všetok potrebný materiál a komponenty postupne vyniesli na chatu, tak ako sú zvyknutí, pekne po vlastných, na svojich chrbtoch z Hrebienka až na Zbojnícku chatu.
Po získaní a doručení všetkých odborných stanovísk a splnení si všetkých povinností vydalo mesto Vysoké Tatry 30. augusta 2022 súhlasné stanovisko. Zostávalo už len zabezpečiť financovanie, kde pomohol Nadačný fond Slovenských elektrární.
Začiatkom septembra sa rozbehla realizácia projektu. Väčšinu materiálu a komponentov vyniesli na chatu nosiči – tak ako sú zvyknutí, pekne po vlastných, na svojich chrbtoch z Hrebienka až na Zbojnícku chatu. Systém sme nainštalovali a v októbri bol spustený do prevádzky.
Na celom systéme je veľmi výhodný monitoring. Keďže je pripojený na internet môže si personál chaty na notebooku alebo v mobilnej aplikácii sledovať komplet prehľad toku elektriny v chate, výrobu elektriny z fotovoltiky, kapacitu batérie, čerpanie z panelov alebo baterky a taktiež aká je spotreba elektriny v konkrétnych časoch.
Zbojnícka chata po inštalácii fotovoltiky (2022).
Zníženie emisií o 15 ton ročne.
„Predpokladáme, že tento systém po dobudovaní pokryje spotrebu chaty na 80 %, dokonca pri priaznivých poveternostných podmienkach až na 100 %. Nový fotovoltaický systém bude v špičke dosahovať výkon zhruba 17 kW. K ukladaniu vyrobenej elektrickej energie sa bude využívať batéria modernej technológie LiFePo4 s kapacitou 34 kWh,“ priblížil Jakub Perdík.
Očakávame zníženie dennej spotreby nafty na výrobu elektriny o 16 litrov. V prepočte na emisie CO2 to predstavuje ich zníženie o 15,5 tony za rok.
Momentálne je dieselagregát už niekoľko dní vypnutý, avšak to neznamená že sa bude demontovať. Fotovoltický systém je , tak ako každý obnoviteľný zdroj energie, závislý na priazni počasia. V prípade dlhšej periódy nepriaznivého počasia a výpadku slnečného žiarenia je dieselagregát pripravený ako sto percentná záloha výroby elektriny. Potrebnej na celoročnú prevádzku chaty.
Strecha Zbojníckej chaty po inštalácii fotovoltiky (2022).
Veľká vďaka Slovenským elektrárňam, takto by mala vyzerať každá vysokohorská chata v 21. storočí.
Toto je cesta, ktorou by sme sa chceli uberať.
– Miki Knižka
chatár na Zbojníckej chate