Aktuálna situácia na trhu s energiami – dôvody na pokles ceny momentálne absentujú

Aktuálna situácia na trhu s energiami – dôvody na pokles ceny momentálne absentujú

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

V poslednom článku sme písali o energetickej kríze posledných 2 rokov, postupnom ukľudnovaní situácie, za ktorým paradoxne sčasti stoja aktuálne problémy európskej ekonomiky a s tým spojená nízka spotreba elektriny. Hovorili sme aj o rizikách nárastu ceny a potenciálnom odraze od cenového dna. Veľkoobchodná cena elektriny na burze na Slovensku bola vtedy 85 €/ MWh. Aktuálna cena je 93 €/ MWh. V dnešnom článku sa pozrieme na dôvody nárastu, a tiež na to, čo sa dá očakávať v najbližších mesiacoch.
Z posledného článku si ešte môžeme pripomenúť situáciu zo začiatku roka. V prvých mesiacoch dominovala nálada poklesu cien predovšetkým kvôli slabej zime, čo spolu s vysokým importom spôsobilo rekordnú naplnenosť plynových zásobníkov. Túto situáciu ešte umocnili ďalšie faktory spojené s počasím a síce vysoká výroba z OZE – najmä z vetra a solaru a tiež hydrologická situácia a s tým spojená výroba vodných elektrární. 

Trhová cena elektriny s dodávkou na Slovensku

Trendy na trhu

• začiatok roka: Ceny energie začali rok na relatívne vysokej úrovni, ale postupne klesali.
• koniec februára: Po poklese cien sme zaznamenali obrat a ceny začali rásť.
• apríl: V apríli sme boli svedkami ďalšieho rastu, čo naznačuje stabilný vzostupný trend.

Koncom februára sa trend otočil a ceny predovšetkým na dlhších kontraktoch začali narastať. Na krátkodobom trhu (na spote, prípadne kontraktoch s dodávkou v najbližších týždňoch) ceny tlačí nadol pre druhý kvartál typicky vysoká výroba OZE spolu s nízkou spotrebou spojenou s miernymi teplotami. To ale nemá dôvod tlačiť nadol aj ceny dlhších kontraktov. Pri nich sa pripomenula situácia z minulých rokov, keď aj pre náš región zdanlivo nepodstatná správa spôsobila na trhu paniku a nárast. Najdôležitejšie správy ktoré rezonovali trhom boli:

1. Geopolitické riziko
• Eskalácia konfliktov na blízkom východe a s tým spojené obmedzenie až úplné zastavenie dodávok LNG cez Suezský prieplav.
Dodávky LNG z danej oblasti boli nútené presmerovať svoje trasy obídením Mysu Dobrej Nádeje (nachádza sa na juhu Afriky). V prípade, že Katar realizuje dodávky do severozápadnej Európy, trasa sa pri obchádzaní takmer zdvojnásobí, v dôsledku čoho sa prepravné náklady výrazne zvýšia. Okrem toho, pri ďalšej eskalácii konfliktu sa trh LNG môže stretnúť s dramatickejšími dôsledkami. Ak sa Irán rozhodne uzavrieť Hormuzský prieliv, úplne to odreže svetový trh od skvapalneného plynu, ktorý sa vyrába v Katare, Ománe a Spojených Arabských Emirátoch, ktoré spolu zabezpečujú približne 25% celkového objemu svetovej ponuky produktu.
• Útoky na energetickú infraštruktúru na Ukrajine – bombardovanie plynových zásobníkov aj elektrární.
Celkovo napätie v regióne má na energetické trhy v EU enormný vplyv. Z hlavných faktorov treba vyzdvihnúť skutočnosť, že do konca roka 2024 Ukrajina plánuje úplne zastaviť tranzit plynu z Ruska.

2. Zastavenie dodávok plynu z terminálu Freeport v USA z dôvodu odstávok.

3. Krátkodobé ochladenie v polovici apríla – reštart vykurovacej sezóny predovšetkým v západnej Európe.

4. Zvýšený dopyt po uhlí a plyne v Ázii kvôli nízkym cenám, čo spôsobilo korekciu nahor.

Výhľad do budúcnosti

Čo sa týka výhľadu do budúcnosti stále platí to, o čom sme písali naposledy. K spomínanému očakávanému obnoveniu ekonomicky zatiaľ nedošlo, a preto je táto cenová „hrozba“ stále aktuálna.

Ďalším rizikovým faktorom sú aj emisné povolenky, pri ktorých sa v nasledujúcich rokoch očakáva výrazný nedostatok a ich cenový rast.

Čo sa týka ponuky, Nemecko aj naďalej pokračuje v odstavovaní uhoľných elektrární a spolieha sa na importy z Francúzska a výroby z OZE. Táto stratégia však naráža na problémy hlavne v zimných mesiacoch.

Dôvody na pokles ceny momentálne absentujú. Je možné že príde k malej korekcii nadol vďaka spomínanej situácii na krátkodobom trhu. Avšak dlhodobo najdôležitejším faktorom bude nárast spotreby (umocnený rozvojom elektro-mobility, tepelných čerpadiel atď.), ktorý pri absentujúcich dodávkach plynu z Ruska môže spôsobiť opätovný nárast cien.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa vývoja cien,
obráťte sa na autora článku, alebo na náš obchodný tím.

Zdieľajte

Vizitka autora článku

Mário Igaz

Team Leader pre obchodnú stratégiu

mario.igaz@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top