Ceny elektriny na burze prekonali 60 eur

Ceny elektriny na burze prekonali 60 eur

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Cena elektriny na burze sa tento týždeň dostala nad 60 eur za megawatt-hodinu. Odvíja sa pritom od cien ropy, uhlia či zemného plynu, ktorý rastie už od decembra. Ako záložný zdroj za nepredvídateľné obnoviteľné zdroje práve plyn získava s postupným obmedzovaním výroby z uhoľných elektrární ešte väčší vplyv na trh s elektrinou. Svoju rolu však znova zohrali emisné povolenky. Ich hodnota je momentálne vyše 44 eur za tonu.

Drahé emisné povolenky

Za nárastom cien povoleniek je zrejme blížiaci sa termín ich vykazovania. Niektoré výrobné spoločnosti, najmä z východnej Európy, potrebujú ešte spätne dokupovať povolenky, čo hrá do karát špekulantom. Tí držia veľké množstvo povoleniek a nakupujú dokonca ešte aj pri dnešných vysokých cenách. Špekulanti sa spoliehajú na to, že firmy budú zháňať povolenky do posledného dňa. Aj preto sa koncom apríla očakávajú ďalšie výrazné cenové pohyby.

Za rastúcimi cenami emisných povoleniek a elektriny však stojí aj počasie. Najbližšie dva týždne sa očakávajú teploty pod normálom a pokračujúci nedostatok zrážok, kvôli ktorým sa vyrába hlavne v západnej časti Európy vo vodných elektrárňach menej, než je obvyklé v tomto období.

Nová linka do Maďarska

Slovensko a Maďarsko spájajú od Veľkej noci dve nové elektrické vedenia s vysokým napätím (400 kV). Momentálne linka ešte nefunguje naplno, kvôli problémom na strane našich susedov, ale už počas najbližších dní sa očakáva plný výkon. Nové spojenie posilní nielen stabilitu siete na východe Slovenska, ale pomôže to aj slovenskému exportu elektriny po spustení komerčnej prevádzky 3. bloku Mochoviec.

Otvorením novej linky budeme schopní predávať týmto smerom ešte viac energie, preto sa ceny na slovenskom spotovom trhu prirodzene začínajú približovať maďarským. Malý rozdiel medzi krajinami v spotových (okamžitých) cenách elektriny k sebe približuje aj ceny na tzv. forwardových trhoch, kde sa elektrina predáva aj niekoľko rokov dopredu.

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top