Ceny elektriny vyleteli. Na burze sú najvyššie za 9 rokov

Ceny elektriny vyleteli. Na burze sú najvyššie za 9 rokov

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Zákazníci by mali byť obozretnejší a pri výbere dodávateľa sa pýtať, či má zazmluvnený objem energie aj reálne nakúpený.

Cena elektriny na burze Prague Energy Exchange (PXE) s dodávkou na Slovensku v roku 2019 dosiahla nové 9-ročné maximum, keď v pondelok 8. októbra zatvorila na 60,5 eura za megawatt-hodinu. Rastúci trend je najviac viditeľný od augusta, kedy sa produkt obchodoval okolo 46 EUR/MWh, pričom už za september dosiahla priemerná cena 57,14 EUR/MWh.

Za rastom stoja najmä marginálne náklady uhoľných a plynových elektrární, odrážajúce ceny uhlia, plynu a emisných povoleniek.

„Uhlie a plyn sa nachádzajú na niekoľkoročných maximách a už mesiace sa vezú na vlne rastu. Uhlie od začiatku roka zdraželo o 17% a plyn o 48%,“ hodnotí vývoj na trhu Martin Kumpan, konateľ spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o.

Trojnásobne drahšie emisné povolenky

Doma i v zahraničí však trh tlačia hore najmä emisné povolenky, ktoré od konca roka 2017 strojnásobili svoju hodnotu, teda  zdraželi o 200%. Podľa Kumpana obchod s emisnými povolenkami je veľmi volatilný a výnimočné nie sú ani výkyvy o viac ako 5% svojej hodnoty nahor či nadol počas jediného dňa. „To spôsobuje turbulentné situácie aj na trhu s elektrinou. Napríklad, pre región Slovenska v septembri cena kolísala v širokom rozmedzí od 54 do 59 EUR/MWh,“ vysvetlil.

Vplyvom schválenej reformy schémy na obchodovanie s emisnými povolenkami bude od roku 2019 v Európe postupne znižovaný objem povoleniek dodávaných do systému, následkom čoho vznikne nedostatok a ten spôsobuje prudký nárast ich ceny. Tým sa výrazne predražujú náklady na výrobu z tzv. špinavých zdrojov, najmä hnedouhoľných elektrární, ktoré do ovzdušia emitujú najviac skleníkových plynov.

Zákazníci musia byť obozretní

„Už dnes viacerí dodávatelia energií na Slovensku kvôli nárastu cien na burze ukončujú svoju činnosť alebo nad tým vážne rozmýšľajú,“ hovorí o vplyve burzy M. Kumpan. „Nenakúpili si dostatočné zásoby elektriny, čo má zásadný vplyv na ich zákazníkov. Ak takíto zákazníci mali zazmluvnenú elektrinu, napríklad za 40 eur za MWh, ale ich dodávateľ im zmluvu vypovie, zrazu sa ocitnú v situácii, že musia energiu nakúpiť na burze, a to aj dvojnásobne drahšie,” vysvetľuje.

Podľa Kumpana by zákazníci z verejného i súkromného sektora mali byť obozretnejší pri výbere dodávateľa energie a pýtať si od neho napríklad potvrdenie, že zazmluvnený objem energie má aj reálne, fyzicky nakúpený.

Zdroj: venergetike.sk

Zdieľajte

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top