Elektrina a emisné povolenky na burze prudko zdraželi

Elektrina a emisné povolenky na burze prudko zdraželi

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Ceny emisných povoleniek i elektriny na burze prudko rastú. Cena za vypustenie tony oxidu uhličitého do ovzdušia na záver minulého týždňa skončila na 30,11 eur/t CO2. Od historického maxima 30,47 eur/t, ktoré na nemeckej burze EEX dosiahla 14. septembra, ju delí len 36 centov. Pomaličky sa končí obchodovanie s forwardom Cal21, teda s kontraktom na dodávku elektriny na Slovensku v základnom zaťažení v roku 2021, a pozornosť sa presúva k dodávke v roku 2022. A práve forward Cal22 v piatok zatvoril na 51,75 eur/MWh, takže za mesiac zdražel o približne 15%.

Omeškanie aukcie emisných povoleniek

Z nášho pohľadu sú aktuálne dva hlavné dôvody, prečo povolenky zažívajú mohutný nárast. Prvým je informácia od Európskej komisie o oneskorení povolenkových aukcií na rok 2021, a to až na začiatok februára, čo je o mesiac neskôr, než sa čakalo.

Keďže posledná aukcia tento rok prebehne 14. decembra, prichádza dlhé obdobie bez ponuky. Logicky to na strane dopytu tlačí cenu hore.

Nečakane slabá výroba z veterných elektrární

S tým súvisí druhý bod – veľmi výrazná zmena v očakávanej spotrebe, či už elektriny alebo povoleniek na nasledujúce obdobie. Cena elektriny na december zažila koncom novembra obrovský nárast. To bolo spôsobené najmä prudkým ochladením a vysokými spotovými cenami v Nemecku, kedy dlhšie obdobie bola výroba z vetra podpriemerne nízka. Spotové ceny vystrelili na úrovne, aké tu neboli od januára 2019. Nízke teploty samozrejme nie sú ničím výnimočným, avšak netradične dlhodobo nízka výroba z vetra je pre toto obdobie atypická.

Aktuálne predpovede poukazujú na podobný scenár aj v najbližšom období. Oteplenie čakať nemožno a väčší nárast výroby veterných turbín sa očakáva až o dva týždne.

 
Vývoj ceny elektriny na burze EEX v novembri 2020 reflektoval neočakávane nízku výrobu veterných elektrární.

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top