Emisné povolenky sú najdrahšie za jedenásť rokov

Emisné povolenky sú najdrahšie za jedenásť rokov

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Emisné povolenky zatvorili vo štvrtok 11. júla 2019 na burze s cenou 28,68 eur za tonu a tlačia aj na cenu elektriny.

Rast ceny emisných povoleniek na jedenásťročné maximum 28,68 eur za metrickú tonu sa tento týždeň niesol na pleciach všetkých ostatných energetických komodít. Emisné povolenky majú zásadný vplyv na cenu elektriny, ktorá prvý raz od decembra 2018 zatvorila nad hranicou 55 eur za megawatthodinu.

„Zatváracia cena elektriny v základnom zaťažení s dodávkou na Slovensku v roku 2020 dosiahla vo štvrtok 11. júla na energetickej burze úroveň 55,34 eura za megawatthodinu,“ spresnil Martin Kumpan, riaditeľ Slovenských elektrární – energetických služieb, dcéry slovenského výrobcu elektriny, ktorá poskytuje firmám energetické poradenstvo a služby energetickej efektívnosti.

Podľa Kumpana na burzách rástli aj európska severomorská ropa Brent ruka v ruke so severoamerickou ropou WTI (West Texas Intermediate), ktorá je smerodajná pre energetický trh za Atlantikom. Americkí producenti totiž v stredu znížili produkciu z Mexického zálivu takmer o tretinu. „Príčinou bol hurikán blížiaci sa k americkému pobrežiu. Rastu cien pomohol aj vyšší než očakávaný prepad amerických zásob ropy a ropných produktov, ale aj slabnúci dolár,“ vysvetlil M. Kumpan.

Nemci avizujú menej povoleniek

Podľa Kumpana však rozhodujúcim momentom pre dosiahnutie jedenásťročného maxima bolo vyjadrenie nemeckej ministerky životného prostredia, ochrany prírody a bezpečnosti reaktorov, ktorá avizovala krátenie objemu povoleniek CO2 disponibilných v Európskom systéme obchodovania s emisiami (EU – ETS).

„Videli sme povzbudivý nárast cien povoleniek, takže nie je žiadnym prekvapením, že považujeme za nevyhnutné, aby nástroj naďalej fungoval tak, ako by mal,“ povedala Svenja Schulze. „Dáva to logiku. Nemá zmysel snažiť sa o odchod od uhlia, len aby sa (prebytočné) povolenky exportovali do Európy.“

Čaká nás 30 eur za tonu emisií?

„Hoci nemecké plány sú už do značnej miery premietnuté do ceny emisných povoleniek, na toto vyjadrenie zareagovali ďalším posilnením a trh sa už pozerá na testovanie hranice tridsať eur za tonu,“ dodal M. Kumpan. V takom prípade pravdepodobne porastie aj cena elektriny.

Zdroj: SITA

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top