KINEX BEARINGS: Modernizovať sa dá aj bez peňazí

KINEX BEARINGS: Modernizovať sa dá aj bez peňazí

Autor článku

Dátum uverejnenia

Inovatívny obchodný model SE Predaj prináša moderné riešenia pre staršie fabriky i nové projekty.

Priemyselné závody s tradičnou výrobou zdedili obrovské haly, kde sa kedysi naplno pracovalo. Lenže neskôr sa výroba zmodernizovala a zúžila, často aj na polovicu a centrálne sa vykuruje a svieti všade, aj v prázdnom priestore. Firmy cítia, že tu unikajú peniaze, no väčšia pozornosť a investície logicky smerujú do core biznisu. A tak energetiku plátajú ako sa dá – provizórnymi opatreniami bez dlhodobých prínosov.

Komplexný pohľad

Vo výrobnom závode Kinex Bearings v Kysuckom Novom Meste sa rozhodli riešiť túto situáciu od základu. Pri výrobe ložísk treba veľa rôznych druhov energií, teplo i chladenie, najmä v procese kalenia. Ložiská sa ohrievajú na osemsto stupňov Celzia, aby sa následne v olejových kúpeľoch prudko schladili. Tým oceľ získa potrebnú tvrdosť.

Firma začala hľadať možnosti, kde v tomto procese ušetriť. Lenže štyri kaliace linky už majú svoj vek, časom sa ich technické parametre menili a chýbal know-how na modernizáciu. Kysučania sa preto obrátili na SE Predaj, dcérsku spoločnosť Slovenských elektrární, ktorá sa už štyri roky venuje projektom energetickej efektívnosti.

„V rámci modelu EPC (Energy Performance Contracting) ponúkame zákazníkom dostatočne úsporné a spoľahlivé riešenie, ktoré bude dlhodobo prinášať úspory,“

hovorí Andrea Pancotti, manažér SE Predaj.

Státisíce za pár rokov

Tím SE Predaj pod vedením Mareka Žemberyho analyzoval reálnu situáciu na linkách v Kinexe Bearings. „Ukázalo sa, že najväčší potenciál úspor má chladenie oleja. Zistili sme, že zastaraný systém chladenia možno nahradiť oveľa jednoduchším systémom. Za chladenie platil Kinex Bearings ročne približne 57-tisíc eur, ročné náklady nášho riešenia neprevyšujú tri tisícky. Keďže vstupná investícia je okolo dvestotisíc, návratnosť vyšla na štyri roky,“ hovorí M. Žembery. Ako bonus sa odpadové teplo z chladenia využíva v sociálnych zariadeniach pre zamestnancov a dodatočná ročná úspora je desaťtisíc eur.

„SE Predaj disponuje odborníkmi pre návrh moderných úsporných riešení, na čo my ako výrobná firma nemáme kapacity. Analýzy, ako aj návrh riešenia vrátane odhadu efektívnosti projektu urobili vo vlastnej réžii. Nás to nestálo nič, aj keby prípadný negatívny výsledok neumožnil realizáciu projektu,“

hovorí Ivan Galvánek, výrobný riaditeľ Kinexu Bearings.

Za dôležité považuje riešenie projektu tzv. na kľúč, vrátane projektovej dokumentácie, povolení, výberu realizátora až po odovzdanie diela. Najväčšou výhodou však je rozloženie splácania investície na tri až päť rokov – firma nie je jednorázovo cashovo zaťažená a spláca z dosiahnutých úspor.

Nový biznis s úsporami

Priemyselných závodov podobných Kinexu Bearings sú na Slovensku stovky. Samozrejme, moderné riešenia majú svoje miesto aj v nových projektoch – SE Predaj odskúšal svoj model pri výrobe tepla a chladu v developerskom projekte bytov a kancelárií v obci pri Bratislave. Tepelné čerpadlo systému voda-voda zásobuje budovu teplom, v letných mesiacoch využíva free cooling na chladenie. Keďže využíva obnoviteľné zdroje, uľahčuje staviteľom budov dosiahnuť požadovanú energetickú triedu A1.

Súčasný biznis model SE Predaj je výsledkom zmien na trhu – elektrárne okrem komodity ponúkajú zákazníkom pridanú hodnotu, aby ju dokázali efektívnejšie zhodnotiť.

Zdroj: Trend – týždenník o ekonomike a podnikaní

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top