Kúpele Vyšné Ružbachy znížili spotrebu elektriny o polovicu

Kúpele Vyšné Ružbachy znížili spotrebu elektriny o polovicu

Autor článku

Dátum uverejnenia

Nové riešenie od SE Predaj postavené na LED technológii zlepšilo viditeľnosť a bezpečnosť, ale najmä znížilo spotrebu elektriny až o 50 %.

SE Predaj, dcérska spoločnosť Slovenských elektrární, nainštalovala inteligentné LED osvetlenie v areáli Kúpeľov Vyšné Ružbachy.

Je to ďalšia etapa zvyšovania energetickej efektívnosti kúpeľov, ktorá nadväzuje na úspešný projekt využitia odpadovej geotermálnej energie na vykurovanie a prípravu teplej vody v objektoch Švajčiarske domy, Balneoterapia a Grand Hotel Strand.

 

Lepšia viditeľnosť a vysoká úspora

Pôvodné osvetlenie areálu tvorilo 83 svietidiel, ktoré mali spotrebu viac ako 40 568 kWh za rok. Práve vysoká spotreba a nedostatočné osvetlenie boli hlavné dôvody na celkovú rekonštrukciu.

Nové riešenie od SE Predaj postavené na LED technológii zlepšilo viditeľnosť a bezpečnosť, ale najmä znížilo spotrebu elektriny až o 50 %. Nové osvetlenie areálu LED technológiou nahradilo staré výbojkové svetelné zdroje a svietidlá s kompaktnými žiarivkami. Odborníci z SE Predaj spravili celú rekonštrukciu na kľúč – od projektu cez výkopové práce, pokládky káblových vedení či montáže nových stožiarov a rozvádzačov.

Vďaka SE Predaj Kúpele Vyšné Ružbachy šetria až 80 % nákladov na nákup plynu a s novým vonkajším osvetlením minú na svietenie o 50 % menej elektrickej energie.

Ak uvažujete nad rekonštrukciu vonkajšieho alebo interiérového osvetlenia, či už v priemysle alebo inde, financovať ju môžete viacerými spôsobmi:

  • Formou EPC modelu – nepotrebujete žiadnu vstupnú investíciu a nová technológia sa spláca z dosiahnutých úspor. Úspory sú zmluvne garantované.
  • Formou zmluvy o dielo so splátkovým kalendárom – rekonštrukciou sa znížia náklady na energie a získané úspory pomôžu vykryť náklady na rekonštrukciu.
  • Formou zmluvy o dielo – platba po realizácii diela.

Na čo si dať pozor pri rekonštrukcii osvetlenia:

  • Dôležitá je nielen kvalita svietidiel, ale aj ich záruka a spoľahlivý dodávateľ, ktorý zaručí v prípade potreby dostupnosť náhradných dielov.
  • Pri rekonštrukcii vonkajšieho alebo interiérového osvetlenia je nevyhnutné mať technicky odborného a overeného partnera so skúsenosťami, ktorý vie poskytnúť komplexné služby a nájde úspory aj na miestach, ktoré na prvý pohľad nemusia byť považované za významné.
  • Spoľahlivý partner zohľadňuje požiadavky zákazníka, svetelno-technické normy a charakter priestoru, ktorý má potenciál dodatočných úspor na základe riadenia a stmievania (napr. pomocou senzorov jasu alebo prezenčných senzorov).

Pri rekonštrukcii sa musí klásť dôraz aj na výber vhodnej LED technológie, ktorá je často kľúčová pre tvorbu ideálnej návratnosti projektu.

 

SE Predaj modernizuje aj sústavy verejného osvetlenia

Jedným z príkladov je modernizácia verejného osvetlenia v obci Jablonec.
Vďaka využitiu modelu EPC bolo možné financovať celý projekt z dosiahnutých úspor na spotrebe elektriny a úspor na údržbe.

Hlavným prínosom je výrazné zvýšenie úrovne osvetlenia verejných priestorov obce, čo má pozitívny vplyv na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky ako aj celkovej bezpečnosti v obci. Vďaka projektu obec s 1000 obyvateľmi ročne ušetrí vyše 17-tisíc kWh elektriny, čo znamená úsporu bezmála 5 000 eur.

Poznáte Kúpele Vyšné Ružbachy?

Kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú na hranici Tatranského národného parku a Pieninského národného parku na východných úpätiach Spišskej Magury v nadmorskej výške 620 m.n.m.
Spájajú sa tu dva unikátne prírodné liečivé faktory:

  • termálne pramene minerálnych vôd
  • priaznivé klimatické podmienky

Liečebno-rehabilitačný proces sa opiera o blahodárne účinky prírodnej liečivej vody z prameňa Izabela a prameňa Pri pošte VR2. Najvýdatnejším prameňom kúpeľov a aj jedným z najvýdatnejších uhličitých žriediel v Európe je prameň Izabela, ktorý dáva viac ako 20 litrov vody za sekundu. Prameň zásobuje prírodnou liečivou vodou vodoliečebné zariadenia a otvorené letné kúpalisko. Minerálna voda vyviera aj v ďalších 14 prameňoch. Mimoriadne atraktívne je v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy prírodné travertínové žriedlo Kráter, ktoré názov dostalo podľa svojho charakteristického tvaru. Jazierko obklopuje približne meter vysoký val travertínu.

Na výber tu máte z viac ako 40 procedúr, stravu a ubytovanie v 4-hviezdičkovom Grand hoteli Štrand, v 3-hviezdičkových hoteloch Travertín I a Travertín II a v Švajčiarskych domčekoch. V kúpeľnom areáli sa nachádzajú dva kryté bazény, wellness, jazdecký areál pre hipoterapiu, športoviská a v letnej sezóne vonkajšie otvorené bazény. Mimoriadne priaznivé liečebné klimatické podmienky v spojení s prírodnými liečivými vodami priaznivo pôsobia na celkovú revitalizáciu organizmu a zlepšenie zdravotného stavu klientov. V rámci kúpeľnej liečby sa kúpele zameriavajú hlavne na liečbu pohybového ústrojenstva, srdcovo-cievne ochorenia a choroby dýchacích ciest.

KÚPELE VYŠNÉ RUŽBACHY, A.S.

M: info@ruzbachy.sk
T: +421 52 4266 111

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Peter Knotek

Projektový manažér

peter.knotek@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top