Investujeme do skladovania energie, batériové úložiská nám dodáva slovenská firma FUERGY

Investujeme do skladovania energie, batériové úložiská nám dodáva slovenská firma FUERGY

Autor článku

Dátum uverejnenia

Kategória

Naša spoločnosť nakúpila batériové úložiská v celkovej kapacite 3,24 MWh od slovenskej technologickej spoločnosti FUERGY. Budú inštalované neregulovaným zákazníkom, ktorí prejavili záujem o batériové úložisko, prípadne aj fotovoltaiku na lízing v rámci našej ponuky Fotovoltaika ako služba. Úložiská sa postarajú o optimalizáciu spotreby a výroby elektriny odberného miesta, a zároveň o reguláciu výkyvov v prenosovej sústave.
Spoločný projekt ktorý už vzišiel z našej spolupráce – Inštalácia batériového úložiska spolu s fotovoltikou v spoločnosti Muller Textiles Slovakia dosahuje stabilne výborné výsledky. Aj preto sa Slovenské elektrárne – energetické služby rozhodli zainvestovať do tejto technologickej novinky vo väčšom meradle. K dnešnému dňu má spoločnosť FUERGY na svojom konte inštaláciu dvoch veľkokapacitných a niekoľko menších úložísk v celkovej kapacite 1,6 MWh a je zatiaľ jedinou súkromnou firmou, ktorej sa na Slovensku podarilo veľkokapacitné batériové úložiská úspešne zapojiť a prevádzkovať s atraktívnou návratnosťou. Tú dosahuje smart riadením úložiska a fotovoltiky nielen podľa potrieb odberného miesta ale aj podľa potrieb prenosovej sústavy a obchodného systému dodávateľa elektriny. Úložisko sa tak stáva nákladovo efektívny, flexibilný a hlavne bezemisný nástroj na reguláciu výkyvov prenosovej sústavy, ktorý nahrádza tradičných fosílnych poskytovateľov regulačných služieb.

Rastie dopyt firiem po ekologických energetických riešeniach

S rastúcimi cenami energií a tlakom na znižovanie uhlíkových emisií výrazne rastie aj dopyt firiem po ekologických energetických riešeniach. Ako sa Radoslav Štompf z Fuergy nedávno vyjadril pre portál euractiv.sk, jednou z najčastejších prekážok inštalovania zelených technológií je ich vysoká obstarávacia cena.

To dokáže vyriešiť financovanie prostredníctvom tretej strany. V tomto prípade dodávateľom Slovenské elektrárne – energetické služby v rámci modelu Energia ako služba, kde zákazník platí iba mesačný poplatok za využívanie zelených technológií a o nič viac sa nestará.

Riadenie úložiska a fotovoltiky podľa vývoja prenosovej sústavy má za následok výrazné úspory na nákladoch. Finančný efekt vzniká na úrovni dodávky energie a vstupná investícia sa ním postupne spláca. Z pohľadu financujúcej tretej strany tak ide o zaujímavý spôsob investovania do udržateľných technológií.

„S úložiskami od FUERGY vieme našim zákazníkom ponúkať inovatívne produkty a služby, ktoré prinášajú okamžitý pozitívny cash-flow. O zelené technológie na lízing je dnes veľký záujem a sme radi, že aj vďaka tejto službe dokážeme úspešne zvyšovať podiel obnoviteľnej energie na Slovensku,” uvádza Andrea Pancotti, manažér predaja a energetických služieb pre Slovenské elektrárne – energetické služby. 

„V kontexte znižovania závislosti od dovozu ropy a zemného plynu v rámci celej EÚ, integrácie obnoviteľných zdrojov, zvyšovania energetickej efektívnosti a flexibility sme presvedčení, že batériové úložiská sa stanú novým štandardom na energetickom trhu,” dodáva Radoslav Štompf.

Svedčí o tom aj iniciatíva Ministerstva hospodárstva, ktoré chce do roku 2026 dosiahnuť až 68 MW skladovacej kapacity, a to najmä prostredníctvom batériových úložísk, vodíka a prečerpávacích staníc. No práve batériové úložiská sú dnes najpripravenejšou a najrýchlejšie zapojiteľnou technológiou na skladovanie energie, dnes už aj s komerčným využitím.

O spoločnosti FUERGY Industries, s.a.

FUERGY je slovenská technologická spoločnosť zaoberajúca sa energetickou optimalizáciou. Na tieto účely vyvinula vlastný modulárny batériový systém a softvérovú platformu poháňanú umelou inteligenciou, ktorá vyhovuje špeciálnym potrebám energetického riadenia. FUERGY ponúka komplexné, na mieru šité riešenia s garanciou bezkonkurenčných úspor na nákladoch. Spoločnosť bola založená v roku 2017 expertmi na energetiku s cieľom zmeniť spôsob, akým ľudia využívajú a zdieľajú elektrickú energiu a urýchliť tým prechod na decentralizovanú energetiku s vysokým zastúpením obnoviteľných zdrojov.

O spoločnosti Slovenské elektrárne – energetické služby, s.r.o.

Slovenské elektrárne – energetické služby je dcérskou spoločnosťou Slovenských elektrární – najväčšieho výrobcu elektriny na Slovensku. Na trhu funguje od roku 2009 (predchádzajúci názov spoločnosti – SE Predaj) a s dôrazom na vysokú kvalitu služieb, inovácie a otvorený prístup si získala tisíce spokojných zákazníkov v súkromnom a verejnom sektore. Spoločnosť začínala ako dodávateľ elektriny a postupne sa súčasťou jej obchodných aktivít stala aj dodávka plynu, tepla a energetické služby. Dnes dokáže pokryť všetky energetické potreby svojich zákazníkov, od výroby a dodávky elektriny, plynu, osvetlenia a tepla, cez komplexné riešenia energetickej efektívnosti, až po energetický manažment a poradenstvo.

Zdieľajte

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Vizitka autora článku

Energetické Služby

info.sees@seas.sk

Znížte si spotrebu energie...

Scroll to Top